Pinnacle Studio 18

Pinnacle Studio 18 - Josef Pecinovský | Dcparkrx.org

... plugin is well marked as enabled (HELP / Plug-in Activation / Avid / Pinnacle Studio (Activated) ... Pinnacle Studio: video editing software & screen recorder ... . In the HELP menu / Change Serial number / reenter the Sonic Fire Pro 5 key (the same as the above). Open Studio 18 ... Learn how to make a disc menu or disc authoring with Pinnacle Studio 18 & 19 Ultimate. This video will help you create a professional menu for your videos and home movies. The menus and sub-menus ... Pinnacle Studio is a fast, full-featured, near-professional-level video-editing application. ... Pinnacle Studio 18 Has a New Version: Get it Now! ... ... Pinnacle Studio is a fast, full-featured, near-professional-level video-editing application. New masking tools make it even more appealing, though our testing uncovered some instabilities. DVD Menu & Disc Authoring. In this tutorial we will review the DVD menu and disc authoring process using the legacy Author tab. If you are new to Pinnacle Studio or creating DVD menus, it is recommended that you export your disc projects to MyDVD (included in Pinnacle Studio 18 and higher). Pinnacle Studio is a video editing program originally developed by Pinnacle Systems as a consumer level software. Upon Pinnacle System's acquisition of Munich-based FAST Multimedia, Pinnacle integrated the professional code base of FAST's editing software, (since re-branded as Pinnacle Liquid) beginning with Pinnacle Studio version 10. Pinnacle Studio 18 - Install Manager is a software program developed by Corel. The most common release is 18.0.234, with over 98% of all installations currently using this version. The setup package generally installs about 33 files and is usually about 1003.5 KB (1,027,580 bytes). Get ready for a faster, more responsive movie-making experience with Pinnacle Studio 18. Now with a native 64-bit architecture, Pinnacle Studio makes the most of your computer's processing power and memory for faster multi-track rendering, better file handling and more. Easily import and edit your clips right inside the built-in media organizer. The 22.0 version of Pinnacle Studio is provided as a free download on our software library. The most popular versions of the Pinnacle Studio are 17.5, 17.4 and 17.2. This PC program can be installed on 32-bit and 64-bit versions of Windows XP/Vista/7/8/10. ".stu" and ".stx" are the extensions this PC software can process. Our built-in antivirus ......

INFORMACE

AUTOR
Josef Pecinovský
DIMENZE
9,61 MB
NÁZEV SOUBORU
Pinnacle Studio 18.pdf

POPIS

Úvodní kapitola knihy Pinnacle Studio 18 vás seznámí s a jeho prostředím, dovíte se něco o základním nastavení programu, co je projekt a jak s ním pracovat. Řekneme si také něco o importu videa, který je díky moderním kamerám zaznamenávající video na pevné disky a paměťové karty, stále jednodušší a rychlejší. Další kapitola popisuje střih videa na časové ose, a to jak obrazové, tak i zvukové složky. Dočtete se, jak sestavit film, jak vybírat scény pro své video, jak upravovat jejich délku. Dovíte se také, jak vkládat do projektu statické obrázky a jak přidávat do projektu přechody. Jedna celá kapitola se věnuje filmovým titulkům, jejich vkládání podle šablony, vytváření vlastních a více prostoru dostanou editor titulků a koláže. Stěžejním tématem další kapitoly jsou obrazové i zvukové efekty. Dočtete se zde, jak efekt přiřadit a jak zvolit klíčové snímky, aby se účinek efektu měnil během promítání scény. Velký prostor je věnován efektům v překryvné stopě, tedy obrazu v obraze a chromatickém klíči. Do knihy je vložena kapitola o speciálních efektech. Je to jakási kuchařka, která vám ukáže, jak pomocí Pinnacle Studio udělat stejné triky, jaké můžete vidět v mnohých filmech. Poslední dvě kapitoly jsou věnovány exportu videa na internet a disky DVD. Svůj prostor zde má i sestavení menu disku DVD. Kniha je doplněna malým slovníčkem pojmů, s kterými se v oblasti střihu videa můžete setkat.

Chcete si přečíst knihu?Pinnacle Studio 18 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Josef Pecinovský. Číst Pinnacle Studio 18 Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY