Wernisch

Wernisch - Petr Borkovec | Dcparkrx.org

...Wernisch, Karolina Wernischová: multimediální obsah na Commons: Seznam děl v Souborném katalogu ČR: Některá data mohou pocházet z datové položky ... Effectiveness of Lasers in the Treatment of Dentin ... ... . Stefanie Wernisch obtained her PhD in analytical chemistry from the University of Vienna (Austria), where she worked in Wolfgang Lindner's research group for separation science, liquid chromatography and mass spectrometry. My life voyage as a church accompanist is a little unusual because I began as an organist instead of a pianist. At the age of 15 when a loss of pastor left m... Stefanie Wernisch currently works at Waters Germany as a specialist for the clinical market. She has a P ... Wernisch ... . At the age of 15 when a loss of pastor left m... Stefanie Wernisch currently works at Waters Germany as a specialist for the clinical market. She has a PhD in Analytical Chemistry and worked in metabolomics research at the Department of Internal ... From the Afterword: One of the basic experiences of reading Wernisch is feeling one s own imagination begin to overflow the boundaries of an individual poem, even poems that one has read many times before, such that any particular work b...

INFORMACE

AUTOR
Petr Borkovec
DIMENZE
12,6 MB
NÁZEV SOUBORU
Wernisch.pdf

POPIS

Sova je vzhůru, když ostatní zvířata spí. Poslouchá a civí. Vidí to samé, co ostatní ve dne, jenom zvnitřnělé, rozmlžené, rozšířené tmou. Petr Borkovec zíral vždycky a přesně, nemilosrdně popisoval. Tentokrát civí jinak, víc na tělo, takže vidí blíž, ale hůř. S úzkostnou pečlivostí vykresluje, koloruje a ozvučuje něco, co postrádá pevné obrysy a uniká pod rukama, ať už se v něm otevírá smrt, tma nebo chuť na sex. Upřímný jako zatím nikdy, v surovějším stavu než hmota slov, kterou hněte.

Chcete si přečíst knihu?Wernisch ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Petr Borkovec. Číst Wernisch Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY