Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou

Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou - Barbora Příhodová (ed.) | Dcparkrx.org

...ně, Filozofická fakulta, sv. 428. ISBN 978-80-210-7730- ... Scénografie mluví (Barbora Diego Rivera Příhodová) > kniha ... ... . Další formáty: BibTeX LaTeX RIS Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou. Informace o publikaci. Scénografie mluví. Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou. Autoři: DIEGO RIVERA PŘÍHODOVÁ Barbora . Druh: Odborná kniha Citace: Popis: Publikace představuje osobnost a dílo světově proslulého scénografa Josefa Svobody v proměňujícím se společensko-dějinném ... Kniha: Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Jo ... Nové knihy Masarykovy univerzity / New titles by Masaryk ... ... ... Kniha: Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou Autor: Barbora Diego Publikace představuje osobnost a dílo světově proslulého scénografa Josefa Svobody v proměňujícím se společensko-dějinném kontextu prostřednictvím jeho rozhovorů s americkým ... Scénografie mluví. Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou. Theatralia 2014/2. Theatralia 2011/1. Ancient Greek and Roman Theatre. Mute Movements Performance DVD/He Is My Wife, He is My Mother ... Knihy s touto tématikou. Barbora Příhodová, Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou, Masarykova univerzita, 2014 Jaro - léto 2015 / Spring - Summer 2015 Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou Diego Rivera Příhodová Barbora Publikace představuje osobnost a dílo světově proslulého scénografa Josefa Svobody v proměňujícím se společensko-dějinném kontextu prostřednictvím jeho rozhovorů s americkým teatrologem českého původu Jarkou Burianem. Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou: Žáner: naučná literatúra: ISBN: 978-80-210-7730-0: Vydanie: 1: Dostupnosť: Vypredané. Bežná cena 22,04 € Zľava: 18%. Naša cena 18,02 € Viac o knihe Scénografie mluví (Barbora Diego Rivera Příhodová) Knihy Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 / Prague Quadrennial of Performance Design and Space 2015 Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou-- autor: Diego Barbora Divadelní kostým / Theatre Costume-- autor: Koubská Vlasta, Zbořilová Jana, Brádková Ivana Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou Autor: Barbora Diego Publikace představuje osobnost a dílo světově proslulého scénografa Josefa Svobody v proměňujícím se společensko-dějinném kontextu prostřednictvím jeho rozhovorů s americkým ... Scénografie mluví (Talking Scenography, 2014) brings great novelty - the perspec-tive of Josef Svoboda (1920...

INFORMACE

AUTOR
Barbora Příhodová (ed.)
DIMENZE
7,16 MB
NÁZEV SOUBORU
Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou.pdf

POPIS

Scénografie mluví. Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou je kritickou edicí pramenů, ve které byly vybráno, upraveno, tematicky roztříděno a kritickým komentářem opatřeno více než sedmdesát hodin audiozáznamů rozhovorů světově proslulého scénografa Josefa Svobody s americkým teatrologem českého původu Jarkou Buriana. Některé hovory byly vedeny osobně, jiné po telefonu; nahrávky obsahují také záznamy Svobodových přednášek, které v 80. letech v USA a Kanadě pronášel, či jeho odpovědí na Burianovy dotazy, které ve volných chvílích zaznamenával. V těchto nahrávkách, které vznikaly mezi lety 1969 a 2002 v Čechách, Americe i Kanadě, se sice v časových skocích, přesto však s jistou kontinuitou, odvíjí Svobodův příběh v jeho osobním podání: svým typicky zaníceným způsobem popisuje inscenace, na kterých zrovna pracuje, vysvětluje souvislosti, záměry, vize, vzpomíná. Osvětluje zde svoji práci a umožňuje tak nahlédnout nejen do postupů, které zkoušel a používal, ale také do svého myšlení o scénografii a divadle vůbec. Kromě toho, že nahrávky zahrnují Svobodův výklad jeho postojů ke scénografii, technické popisy scénografických řešení a užitých technologií, či objasnění autorských koncepcí a záměrů, jejich obsah také představuje osobní interpretaci části dějin českého divadla, kterou Svoboda prožíval a spoluvytvářel, včetně vzpomínek a osobního pohledu na další osobnosti převážně divadelního světa. Častým prvkem je také převyprávění a do určité míry „přehrání“ inscenací, na kterých se jako scénograf podílel. Materiál dělíme na čtyři základní kapitoly. V první kapitole je Svoboda představen tak, jak se s ním Burian setkal, tzn. jako uznávaný špičkový scénograf v politicky zlomovém období konce 60. let. V druhé kapitole se soustředíme na Svobodovy inscenace Wagnera, na nichž scénograf pracoval převážně v zahraničí v průběhu 70. let, a na jeho mezinárodní pedagogickou činnost, která nás zavádí i do let osmdesátých. Do kapitoly třetí zařazujeme nahrávky týkající se Svobodových vracejících se výpovědí o důležitých uměleckých partnerech, jakým mu byl např. Alfréd Radok, jež jsou přirozeně propojeny spíše s půdou domácí, a také pasáže, které se týkají dalších vybraných inscenací a obecnějších postřehů o scénografii. Poslední kapitola je jakýmsi dovětkem, který přibližuje hovory z období polistopadového, ve kterých Svoboda, již na sklonku své profesní dráhy, mimo jiné otevírá kontroverzní téma své politické afiliace. Text publikace doprovází fotografie, návrhy, půdorysy a technická schémata, jejichž cílem není vždy text doslova ilustrovat, ale také vytvořit další, vizuální vrstvu příběhu o scénografii Josefa Svobody, která má vlastní vývoj a rytmus.

Chcete si přečíst knihu?Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Barbora Příhodová (ed.). Číst Scénografie mluví: Hovory Jarky Buriana s Josefem Svobodou Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY