Atlantský gen

Atlantský gen - A.G. Riddle | Dcparkrx.org

...oints about the origins of humanity, but it really reads like three books forced together to become one ... Atlantis in popular culture - Wikipedia ... . It would have possibly been a better book if it had concentrated on just one or two of the three genres it tries to cram together like uneasy bedfellows: science fact, science fiction or fantasy. The Atlantis Gene (The Atlantis Saga Book 3) - Kindle edition by Beck, S.A.. Download it once and read it on your Kindle device, PC, phones or tablets. Use features like bookmarks, note taking and highlighting while reading The Atlantis Gene (The Atlant ... Atlantis in popular culture - Wikipedia ... . Use features like bookmarks, note taking and highlighting while reading The Atlantis Gene (The Atlantis Saga Book 3). Filled with real science and history, The Atlantis Plague is the sequel to A.G. Riddle's blockbuster bestselling novel, The Atlantis Gene. The Atlantis Plague is the second book in The Origin Mystery trilogy—a series that has sold over THREE MILLION copies worldwide (in twenty languages), received 25,000+ reviews on Amazon, been rated ... THE ATLANTIS GENE is a thought-provoking technothriller about global genetic experiments, ancient conspiracies, and the mysteries of human evolution. Its complex characters and historical and scientific details will stay with you long after you finish. This fast-paced adventure is the first book in A.G. Riddle's Origin Mystery Series. An assortment of what we consider to be some of the best Stargate: Atlantis fiction. From action, to hurt comfort, to humor, there are some great gems to read. Gen community, meaning no slash or ship, with an emphasis on characterization and writing style. Pandemic seems to borrow some ideas from The Atlantis Gene, but the writing is much better, characters more believable and the plot flows nicely. Also, another of his books, Departure, is excellent---the writing is stellar, the characters draw you in and you really care about them. The plot builds tension and thrills quickly from the very ... The mythical island of Atlantis has often been depicted in books, television shows, films and other creative works of popular culture. 1.1 Start of genre fiction. 3 Manga and anime. 4 Motion pictures. 5.1 Role-playing games. 5.2 Video games. 8 External links. Start of genre fiction. Before 1900 there was an overlap between verse epics dealing ... The Atlantis Gene makes some intriguing points about the origins of humanity, but it really reads like three books forced together to become one. It would have possibly been a better book if it had concentrated on just one or two of the three genres it tries to cram together like uneasy bedfellows: science fact, science fiction or fantasy. "Atlantský gen je v globálu velmi povedené dílko, které má šanci zaujmout dlouhý zástup čtenářů. Autor dává svým fanouškům přesně to co chtějí. Akční příběh plný zvratů, napětí, konspirace a šokujících odhalení, vše zabalené do velm...

INFORMACE

AUTOR
A.G. Riddle
DIMENZE
8,76 MB
NÁZEV SOUBORU
Atlantský gen.pdf

POPIS

Světový bestseller. Prodáno 1 500 000 výtisků. Lidstvo před 70 000 lety málem vymřelo. Přežili jsme, ale nikdo netušil jak. Až do této chvíle. Schyluje se k odpočítávání do další fáze vývoje člověka – a lidstvo už tentokrát přežít nemusí. Immariové umějí zachovat tajemství. Dva tisíce let zatajovali pravdu o evoluci lidstva a pátrali po odvěkém nepříteli – hrozbě schopné lidstvo vyhladit. Teď je jejich pátrání u konce. Výzkumná loď objeví u pobřeží Antarktidy tajemnou stavbu vězící hluboko v ledovci. Je tam už tisíce let a něco ji hlídá. Zatímco immariové se k ní sbíhají, aby uskutečnili svůj plán, brilantní genetička učiní objev, který by mohl vše změnit. Doktorka Kate Warnerová se odstěhovala do hlavního indonéského města Jakarty, aby unikla své minulosti. Ještě se ani nevzpamatovala z toho, co ji postihlo, a už se jí podařil průlomový objev neuvěřitelného významu – lék na autismus. Nebo si to alespoň myslí. Ve skutečnosti objevila něco mnohem nebezpečnějšího – pro ni i celé lidstvo. Její práce by mohla být klíčem k další fázi vývoje člověka. V rukou immariů by znamenala konec lidstva, jak je známe. Agent David Vale se deset let snaží immarie zastavit. Už mu dochází čas. Jeho informátor je mrtvý. Jeho organizace byla infiltrována. Jeho nepřátelé jdou po jeho stopě. Když však David obdrží šifrovanou zprávu týkající se immarijského útoku, riskuje vše, aby zachránil člověka, který mu může pomoci ji rozluštit – doktorku Kate Warnerovou. Kate s Davidem musejí narychlo odhalit celosvětové spiknutí a zjistit pravdu o atlantském genu… a původu lidstva. Jejich pouť je zavede do nejodlehlejších koutů zeměkoule i na tajná místa jejich minulostí. Immariové jsou jim v patách a nezastaví se před ničím, jen aby získali výsledky Katina výzkumu a nastolili další fázi vývoje lidstva – i za cenu vyvraždění 99,9 % světové populace. David a Kate je mohou zastavit… pokud dokážou důvěřovat jeden druhému. A zůstat naživu.

Chcete si přečíst knihu?Atlantský gen ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor A.G. Riddle. Číst Atlantský gen Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY