Pokoušení nesvobody: Intelektuálové v čase zkoušek

Pokoušení nesvobody: Intelektuálové v čase zkoušek - Ralf Dahrendorf | Dcparkrx.org

...aridů | GRIZLY. Dlouhozrná jasmínová rýže prén´miové kvality, je mnohem chutnější než bežná sáčková rýže a opravdu se vyplatí věnovat její přípravě trochu času ... Knihy na téma: Vikingové | Dobré Knihy.cz ... . Díky její skvělé chuti je velmi vyhledáváná a v thajské ... 2. Ralf Dahrendorf: Pokoušení nesvobody. Intelektuálové v čase zkoušek (H&H 2008). Útěšné čtení pro našince? Vždyť jich byla jen hrstka, kteří ani jednou nezaváhali… Neutěšujme se: bylo to možné! 3. Cimrman, Smoljak, Svěrák: Divadlo Járy Cimrmana. Hry a semináře. Úplné vydání (Paseka). Cimrman je snad jediný ... Pokoušení nesvobody 2008; Od pádu Zdi k válce v Iráku ... Dahrendorf, R. - ABZ.cz: slovník cizích slov ... . Cimrman, Smoljak, Svěrák: Divadlo Járy Cimrmana. Hry a semináře. Úplné vydání (Paseka). Cimrman je snad jediný ... Pokoušení nesvobody 2008; Od pádu Zdi k válce v Iráku 2008; Úvahy o revoluci v Evropě v dopise, který měl být zaslán jistému pánovi ve Varšavě 1991; Překonávat hranice - Životní vzpomínky 2010; všech 6 knih autora. Kniha Pokoušení nesvobody je v 10. 2011, s. 12; Pavel Ripka, Školy jsou kritické, ale změny neodmítají, tamtéž, s. 11. 2 K tomu mj. Ralf Dahrendorf, Pokoušení nesvobody. Intelektuálové v časech zkoušek, Jinočany 2008. 1 Česká historiografie na počátku 21. století - mezi příběhem... 127 například Dušan Třeštík3....

INFORMACE

AUTOR
Ralf Dahrendorf
DIMENZE
3,2 MB
NÁZEV SOUBORU
Pokoušení nesvobody: Intelektuálové v čase zkoušek.pdf

POPIS

Autor v knize zkoumá, jak se chovali intelektuálové v době totalitních režimů 20. století, vystaveni pokoušení nacismu a komunismu. Tak jako všichni lidé mají i veřejně činní vzdělanci na vybranou – podlehnout svodům a připojit se k mocným, ať už z přesvědčení, nebo z oportunismu a kariérismu, anebo lákavé píšťalce nesvobody odolat. Dahrendorf si pro svou studii zvolil generaci narozenou v letech 1900–1910a ptá se, jaké kvality museli tito lidé mít,že dokázali v čase nesvobody odolat. K takovým osobnostem s čistým štítem patří pro Dahrendorfa ve zkoumané generaciRaymond Aaron, Isaiah Berlin, Karl Popper, Norberto Bobbio, Jan Patočka, Teodor W. Adorno, Hannah Arendtová, Theodor Eschenburg. Tyto osobnosti autor považuje za nezpochybnitelné členy jím stvořené Societas Erasmiana, tedy intelektuálů jdoucích ve šlépějích humanisty Erasma Rotterdamského (1465–1536). V knize najdeme i portréty „kandidátů“ této společnosti, Dolfa Sternbergera, Sebastiana Haffnera, Gola Manna, Marion Dönhoffové a Ernsta Glaesera, ovšem opominutí nejsou ani tzv. „zahraniční členové“, tedy ti, kteří osobně v diktatuře nežili, ale velmi jasně ji dokázali popsat, například George Orwell. A pak jsou podrobeni zkoumání „odmítnutí kandidáti“ – Jean-Paul Sartre, Robert Havemann. Je to zkoumání zasvěcené, poučné a poutavé. Přeložila Jana Zoubková.

Chcete si přečíst knihu?Pokoušení nesvobody: Intelektuálové v čase zkoušek ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Ralf Dahrendorf. Číst Pokoušení nesvobody: Intelektuálové v čase zkoušek Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY