Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí

Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí - Radola Gajda | Dcparkrx.org

... s bolševiky v Rusku po roce 1917. Patřil k nim i kontroverzní generál Radola Gajda, jehož vzpomínky nyní vydalo brněnské nakladatelství JOTA pod názvem „Moje paměti - Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí" ... military | DIDEROT ... . Jak je z názvu zřejmé, zachytil v nich především boj československých legií s bolševiky v Rusku po roce 1917. Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí Pohádková lampička by Great Content s.r.o. - Issuu Pohádková lampička - , Bazar - popis, komentáře a veškeré informace o knize. Moje paměti / [střet českých legií s rodící se bolševickou mocí] Autor: Gajda, Radola, 1892-1948 Vydáno: (2008) Šestapadesátý / ... Kniha Moje paměti - Radola Gajda | Dobré Knihy.cz ... .r.o. - Issuu Pohádková lampička - , Bazar - popis, komentáře a veškeré informace o knize. Moje paměti / [střet českých legií s rodící se bolševickou mocí] Autor: Gajda, Radola, 1892-1948 Vydáno: (2008) Šestapadesátý / Autor: Ptáčník, Karel, 1921-2002 Vydáno: (1967) Gajda, Radola, Moje paměti: Střet legií s rodící se bolševickou mocí, 2008. Antikvariát Diviš ... 10. komando zasahuje - akce spojeneckých přepadových jednotek v letech 1942-1945 Radola Gajda: Moje paměti - střet českých legií s bolševickou mocí Krvavá cesta k Sarajevu ... Moje paměti. Střet českých legií s rodídí se bolševickou mocí ... Paměti opotřebovaného pedagoga Otomar Radima. 2006, 1. vydání, Karmelitánské nakladatelstv ... beletrie - odborná lékařská literatura, lékařské knihy, fonendoskopy, skalpely, pinzety, modely zubů, dentální nástroje, literatura pro studenty lékařských fakult, prodej odborné literatury Více možností vyhledávání. Rozšířené vyhledávání. Hledej Oficiální časopis AV ČR Akademický bulletin je tradiční informační platformou Akademie věd zprostředkovávající informace o dění v Akademii, o vědě a vzdělávání jak pro vědeckou a univerzitní obec, tak pro veřejnost a média. Moje paměti. Autor: Radola Gajda. Další vydání pamětí největšího českého vojevůdce moderních dějin. Paměti R. Gajdy (1892-1948) zachycují dramatickou epizodu novodobých dějin - legendární střet českých legií s rodící se bolševickou mocí. Nové knihy. Upozornění: Nové knihy jsou k dispozici vždy ve čtvrtek ráno v oddělení pro dospělé. Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou. připravuje Štěpán Kotrba...

INFORMACE

AUTOR
Radola Gajda
DIMENZE
5,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí.pdf

POPIS

Enfant terrible české meziválečné politiky přichází na svět 14. února 1892 v Kotoru jako Rudolf Geidl. Za první světové války velí 7. pluku československých legií v Rusku a na konci války aktivně bojuje s Rudou armádou. V září 1918 se stává generálem a mezi lety 1918-1919 působí v sibiřské monarchistické armádě admirála Kolčaka. Po skončení války vystuduje francouzskou Vysokou válečnou školu a jeho kariéra v Československé armádě vrcholí roku 1926, kdy se stává se náčelníkem hlavního armádního štábu. Ještě téhož roku je však za své postoje proti Masarykově skupině Hradu a za přípravu státního převratu degradován a propuštěn z armády. V roce 1926 je u nás podle vzoru italských fašistů založena Národní obec fašisticka (NOF), jejímž předsedou se stává právě Gajda. Strana následně hledá inspiraci i u polských „pilsudčíků“ a také u německých nacistů, i když později nastává takzvané protiněmecké období - Gajda chce Němce z Československa vystěhovat, nebo je navrhuje umístit do koncentračních táborů. V lednu roku 1933 dochází v Brně k tzv. židenickému puči. Několik desítek místních fašistů pod velením Ladislava Kobzinka přepadá židenická kasárna s cílem vyvolat protistátní převrat. Akce však končí fiaskem - zatčen je i Gajda, který s pučisty udržoval kontakt a v případě úspěchu měl svrhnout Masaryka a nastolit v zemi diktaturu.Gajdu je potrestán šesti měsíci těžkého vězení; ostatní pučisté na tom jsou nesrovnatelně hůře, například Kobzinek dostal 12 let.Těsně před vypuknutím války stojí Radola Gajda v pozadí dalšího převratu, namířenému proti prezidentu Háchovi , který Gajdu před nedávnem dokonce rehabilitoval. Národní obec fašistická vidí jako budoucí hlavu státu Gajdu, demonstrace naplánovaná na 14. 3. 1939 však nedokáže vzbudit zájem občanů. Gajda usiluje o post předsedy Českého národního výboru, který by se mohl v následující době stát protektorátní vládou. Místo předsedy výboru nakonec získá, ale Němci se soustřeďují na kruhy kolem prezidenta Háchy, takže Gajdova politická kariéra končí. Nepodaří se mu uspět ani v Národním souručenství. Po válce je odsouzen na dva roky, ale po započítání vazby, kde vinou nelidského zacházení téměř přišel o zrak, je téměř ihned propuštěn. Život tohoto pozoruhodného dobrodruha končí v Praze, 15. 4. 1948.

Chcete si přečíst knihu?Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Radola Gajda. Číst Moje paměti: Střet českých legií s rodící se bolševickou mocí Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY