Figurální malba Východní Asie

Figurální malba Východní Asie - Lubor Hájek | Dcparkrx.org

...h kulturách východní Asie - Číny, Koreje a Japonska - od začátku prvního milénia až po 20 ... Nakladatelství Oblastní galerie v Liberci - Trh knih - můj ... ... . století. Katalog Figurální malba východní Asie, dokončený kolem roku 1992, je Hájkovým posledním titulem, který zatím nevyšel vůbec. V knize najdeme přehledný úvod shrnující tradice čínské a japonské figurální malby a katalog se 100 čínskými a 75 japonskými obrazy, rozdělenými podle slohových souvislostí do devíti skupin. 0 hodnocení Figurální malba východní Asie 0. Pro hodnocení se přihlaste nebo zaregistrujte ... FIGURÁLNÍ MALBA VÝCHODNÍ ASIE - ČÁST I / Čína - CityOut Prague ... . 0 hodnocení Figurální malba východní Asie 0. Pro hodnocení se přihlaste nebo zaregistrujte. Recenze: Buďte první, kdo ji napíše. V knize najdeme přehledný úvod shrnující tradice čínské a japonské figurální malby a katalog se 100 čínskými a 75 japonskými obrazy, rozdělenými podle slohových souvislostí do devíti ... FIGURÁLNÍ MALBA VÝCHODNÍ ASIE - ČÁST I / Čína . 2007-11-29 21:06. Národní galerie v Praze, Sbírka orientálního umění FIGURÁLNÍ MALBA VÝCHODNÍ ASIE ZÁMEK ZBRASLAV galerie v ambitu, refektář a výstavní sál ve II. patře ČÁST I ČÍNA 24.11. 2007 - 24.2. 2008 ČÁST II JAPONSKO 2.3. 2008 - 8.6. 2008 Figurální malba Východní Asie Autor: Hájek, Lubor Nakladatel: Národní galerie v Praze EAN: ISBN: 978-80-7035-366- Popis: 1× kniha, brožovaná, 271 stran, česky Rozměry: 22,9 × 26 cm Rok v...

INFORMACE

AUTOR
Lubor Hájek
DIMENZE
3,55 MB
NÁZEV SOUBORU
Figurální malba Východní Asie.pdf

POPIS

Pocta Lubor Hájkovi Lubor Hájek (1921-2000) po válce vystudoval na Karlově univerzitě indologii a srovnávací vědy náboženské a jako samouk pronikl do dějin mimoevropského umění, když po roce 1945 jako výtvarný redaktor pracoval v nově založeném časopisku Nový Orient. Už od roku 1951 pracoval dalších 35 let jako zakladatel na díle daleko podstatnějším, když byl Národní galerií v Praze pověřen vytvořením nové státní sbírky mimoevropskéhou umění. Sbírku orientálního umění Lubor Hájek vybudoval od základů až k současnému stavu 12 000 exponátů. Hájkovy znalosti z různých disciplín asijského umění od paleolitu až po současnost i jeho osobní noblesa z něj činily osobnost výlučnou a jedinečnou, jež v českém kontextu neměla partnery a a nenašla ani adekvátní následovníky. Úzce specializovaní kunsthistorici Dr. Hájka proto považovali spíše za orientalistu, zatímco orientalisté spíše za kunsthistorika. Nevynikal sice ve znalosti žádného z mrtvých ani živých jazyků velkých kultur Asie, vynahradil však malou lingvistickou průpravu hloubkou svých filozofických úvah, neobyčejnou citlivostí pro autentické umění a bezpečnou znalostí nejrůznějšího uměleckého materiálu a řemeslných technik. Jeho texty vynikají srozumitelným, elegantním esejistickým stylem, právě tak jako širokým srovnávacím potenciálem, který mu poskytly jeho filozofická orientace a religionistické, antropologické a archeologické zájmy. Různé kolekce asijského umění v Čechách Lubor Hájek odborně zpracoval v řadě publikací, jež vycházely pro vývoz v cizojazyčných mutacích exportního nakladatelství Artia. Proto z dvaceti Hájkových knižních titulů v češtině vyšla pouze polovin a jeho význam pro českou kulturu tím byl oslaben. Katalog Figurální malba východní Asie, dokončený kolem roku 1992, je Hájkovým posledním titulem, který zatím nevyšel vůbec. V knize najdeme přehledný úvod shrnující tradice čínské a japonské figurální malby a katalog se 100 čínskými a 75 japonskými obrazy, rozdělenými podle slohových souvislostí do devíti skupin. Národní galerie v Praze za života svého emeritního badaele neměla na vydání tak rozsáhlého díla prostředky. Nyní dílo vychází s podporou nadace Japan Foundation osm let po smrti svého autora - pietně a bez větších úprav. Přináší syntetizující přehled svitkových obrazů s figurálními tématy z českých sbírek Národní galerie v Praze, Náprstkova muzea a galerie Benedikta Rejta v Lounech. Tato kniha je poctou zakladatelskému dílu Lubora Hájka v oboru dějin a filozofie mimoevropského umění.

Chcete si přečíst knihu?Figurální malba Východní Asie ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Lubor Hájek. Číst Figurální malba Východní Asie Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY