Argentinec

Argentinec - Klaus Merz | Dcparkrx.org

...tinent's history. Following three centuries of Spanish colonization, Argentina declared independence in 1816, and Argentine nationalists were instrumental in revolutionary movements elsewhere, a fact that prompted 20th-century writer Jorge Luis Borges to observe, "South America's independence was, to a great extent, an Argentine ... Argentina 2020: Best of Argentina Tourism - Tripadvisor ... ... The Perito Moreno glacier in Los Glaciares National Park, Argentina, is arguably the most famous glacier in the world. Los Glaciares was declared a UNESCO world heritage site in 1981, and since then the glacier has only increased in popularity, regularly making the news when another ice bridge forms and collapses. Beautiful, defiant and intense, Argentina seduces with its streetside tango, wafting grills, ... EOF ... . Los Glaciares was declared a UNESCO world heritage site in 1981, and since then the glacier has only increased in popularity, regularly making the news when another ice bridge forms and collapses. Beautiful, defiant and intense, Argentina seduces with its streetside tango, wafting grills, ...

INFORMACE

AUTOR
Klaus Merz
DIMENZE
9,63 MB
NÁZEV SOUBORU
Argentinec.pdf

POPIS

Když Lenin dědeček krátce po druhé světové válce nastupuje na palubu lodi do Buenos Aires, pluje vstříc dobrodružství v Novém světě, který mu nepřipadá tak unavený a opotřebovaný jako stará, válkou zničená Evropa. Ale neodbytná senná rýma ho brzy donutí vzdát se snu o svobodném pasteveckém životě. Místo toho se setkává s uměním tanga a s uměním milovat. Za dva roky se přesto vrací do vlasti a stane po boku Amélie, která na něj nepřestala čekat. Vzpomínku na dobu prožitou v cizině, která z něho udělala Argentince, žárlivě střeží jako cenný poklad a odkryje ji teprve po své smrti. Nevzrušivě, s jemnou ironií zachycuje Klaus Merz pohledem vnučky život muže, který nikdy nepřestal být sám sebou.

Chcete si přečíst knihu?Argentinec ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Klaus Merz. Číst Argentinec Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY