Mayday

Mayday - Thomas H. Block | Dcparkrx.org

...ss call, "Mayday, Mayday, Mayday"? Nothing, as it turns out ... May Day - YouTube ... . The code was invented in 1923 by an airport radio officer in London. May Day is a public holiday usually celebrated on 1 May or the first Monday of May. It is an ancient festival of spring and a current traditional spring holiday in many European cultures. Dances, singing, and cake are usually part of the festivities. In 1889, May Day was chosen as the date for International Workers' Day by the Socialists and Communists of the Second International to ... Mayday is an emergency procedure word used internationa ... Mayday - Wikipedia ... ... Mayday is an emergency procedure word used internationally as a distress signal in voice-procedure radio communications.. It is used to signal a life-threatening emergency primarily by aviators and mariners, but in some countries local organizations such as firefighters, police forces, and transportation organizations also use the term. Convention req...

INFORMACE

AUTOR
Thomas H. Block
DIMENZE
8,15 MB
NÁZEV SOUBORU
Mayday.pdf

POPIS

Cestující jsou na svých místech, motory se roztáčejí, věž dává povolení ke startu. Pasažér John Berry, amatérský pilot na obchodní cestě do Tokia, má, stejně jako ostatní, pocit, že začíná další běžný let jednoho z nejmodernějších dopravních letadel. Jenže toto zdání v případě letu 52 společnosti Pacific Global trvá jen do chvíle, než je letadlo zasaženo střelou z vojenské stíhačky, která provádí státem nepovolenou zkoušku nové zbraně. V té chvíli začíná v letadle boj o přežití. Podaří se Johnu Berrymu zachránit letadlo a životy přeživších? Román je známý především díky skvělému filmovému zpracování pod režisérskou taktovkou T. J. Scotta.

Chcete si přečíst knihu?Mayday ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Thomas H. Block. Číst Mayday Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY