Carmen

Carmen - Prosper Mérimée | Dcparkrx.org

... with your ... Carmen is an opera in four acts by French composer Georges Bizet ... Carmen - The Atlanta Opera ... .The libretto was written by Henri Meilhac and Ludovic Halévy, based on a novella of the same title by Prosper Mérimée.The opera was first performed by the Opéra-Comique in Paris on 3 March 1875, where its breaking of conventions shocked and scandalized its first audiences.. Bizet died suddenly after the 33rd performance ... Carman has received 15 gold and platinum albums and videos and has sold ove ... Carmen (2003) - IMDb ... ... Carman has received 15 gold and platinum albums and videos and has sold over 10 million records. He holds the world record for the largest single Christian concert in history. He was the main act in August 1993 in Johannesburg , South Africa with more than 50,000 in attendance, [4] and he performed a free concert at Texas Stadium October 22 ... Carman was born in New Jersey where he grew up in an Italian home full of music and laughter. As a boy, Carman played the drums and the guitar, and he began singing in his teenage years. As his career developed, Carman played clubs then went on to Las Vegas. Directed by Vicente Aranda. With Paz Vega, Leonardo Sbaraglia, Antonio Dechent, Joan Crosas. Based on the novel by Prosper ...

INFORMACE

AUTOR
Prosper Mérimée
DIMENZE
10,78 MB
NÁZEV SOUBORU
Carmen.pdf

POPIS

Tragický příběh o zkázonosném šarmu cikánky Carmen a jeden z vrcholů romantické novely. Mérimée měl rád vášně, plnost života a své postavy nikdy dlouze nepopisoval, ale utvářel pomocí gest a dialogů (jedné dámě v debatě o Paříži odpověděl: "Promiňte mi, madame, zapomněl jsem na Paříž. Teď si vzpomínám, že se tam lidé žení, ale nemilují."…) Dnes je carmen známá více z operního ztvárnění Georgesem Bizetem, ačkoli se operní libreto v mnohém liší od literární Carmen, která jemnohem propracovanější a zároveň krutější. V tomto dvojjazyčném nezkráceném vydání se může český čtenář seznámit jak s překladem, tak i s francouzským originálem. Text je doprovozen lexikálními a gramatickými poznámkami pod čarou.

Chcete si přečíst knihu?Carmen ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Prosper Mérimée. Číst Carmen Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY