Diosamante

Diosamante - Gal, | Dcparkrx.org

...ejandro Jodorowsky (A/CA) Jean-Claude Gal Diosamante, the beautiful, egotistical queen falls passionately in love with a king ... Diosamante - Digital Comic ... . To prove herself worthy, she begins a long journey in search of self-perfection. The Kingdom of Arhas is clenched in the iron fist of Queen Diosamante. The pitiless ruler is known as much... Diosamante by GAL & Jodorowsky La Dish the Royaume of Feu Humano 2002. $10.80 + $6.14 Shipping . The Fool of the Sorbonne Jodorowsky Moebius French Comic Book 1998. $24.99. Free shipping . Final Incal (Hardc ... Diosamante: Jodorowsky, Alexandro, Gal, Jean-Claude ... ... .14 Shipping . The Fool of the Sorbonne Jodorowsky Moebius French Comic Book 1998. $24.99. Free shipping . Final Incal (Hardcover, HC) - Jodorowsky, Ladronn - Humanoids - SIGNED & SKETCH. $59.97. Free shipping . The merciless quest of two women to find the murderers who decimated their families and shattered their lives. A violent thriller inspired by real events. PUBLICATION IN 3 VOLUMES - COMPLETED WORK. Two young women lose their families in a grisly holdup. Heartbroken and vengeful, they decide to take matters into their own hands. Together they track down the murderers and make them pay (a high ... This video is unavailable. Watch Queue Queue. Watch Queue Queue...

INFORMACE

AUTOR
Gal,
DIMENZE
7,88 MB
NÁZEV SOUBORU
Diosamante.pdf

POPIS

Říši Arhas vládne královna Diosamante. Proslula nejen nemilosrdností a krutostí, ale také bájnou krásou. Jen proto se mocní válečníci z celého světa odvažují účastnit bojů na smrt v naději na jedinou noc lásky s ní…všechny je ale o zimním slunovratu čeká smrt právě z její ruky.Tak to aspoň chodí dlouho... než hrdost mladé královny narazí na vůli krále Urbala ze Sarabby. Je to moudrý panovník, kterého jeho lid miluje, nemohlo by být dvou rozdílnějších vládců. Přesto se stane nemožné a oba se do sebe zběsile zamilují… Komiksové dílo Alejandra Jodorowského už český čtenář dobře zná, ale s touto epickou fantasy freskou se může poprvé seznámit s prací Jeana-Clauda Gala, geniálního a bohužel předčasně zesnulého výtvarníka, jehož barokní, spletitě ornamentální, temně působivá a starověce pompézní kresba se stala ve Francii i jinde legendou.

Chcete si přečíst knihu?Diosamante ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Gal,. Číst Diosamante Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY