Pražské jaro: Průlom do nového světa

Pražské jaro: Průlom do nového světa - Martin Schulze Wessel | Dcparkrx.org

...rtin Schulze Wessel Nakladatel: Argo 2018 ... Pražské jaro | Dumknihy.cz - knihy po všech stránkách ... ... Pražské jaro Autor: Schulze Wessel, Martin Nakladatel: Argo EAN: 9788025725146 ISBN: 978-80-257-2514-6 Originál: Der Prager Frühling. Aufbruch in eine neue Welt Německý historik a bohemista Schulz Wessel si v nové knize „Pražské jaro. Průlom do nového světa" položil otázku, jakou roli sehrálo pražské jaro v tuzemských i světových dějinách. V mnohém sice rekapituluje, předevší ... Pražské jaro | Dumknihy.cz - knihy po všech stránkách ... . V mnohém sice rekapituluje, především když přijde na umělecké a kulturní reálie doby, naštěstí však upouští od zažitých učebnicových termínů. Kniha: Pražské jaro -- Průlom do nového světa - Martin Schulze Wessel. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace nalezne...

INFORMACE

AUTOR
Martin Schulze Wessel
DIMENZE
11,92 MB
NÁZEV SOUBORU
Pražské jaro: Průlom do nového světa.pdf

POPIS

Rok 1968 patří v českých dějinách ke zlomovým okamžikům. Na jedné straně představuje pokus o revizi politické a ekonomické situace Československa, na straně druhé vykročení směrem k pluralitní demokracii. Česká historiografie se tomuto tématu začala intenzivně věnovat záhy po listopadu 89. Dodnes však nedospěla k ucelené, synteticky pojaté interpretaci. V jubilejním roce s ní naopak přichází německý bohemista a rusista Martin Schulze Wessel. Ten ve své monografii, lakonicky nazvané Pražské jaro, nazírá celospolečenské změny roku 1968 prizmatem postupného tání totalitního režimu, který erodoval jednak kvůli československým reakcím na odhalení Stalinova kultu osobnosti (revize politických procesů), jednak v důsledku ekonomické krize, do níž se plánovaná ekonomika na přelomu 50. a 60. let dostala. Společenské změny roku 1968, resp. konce 60. let, Schulze Wessel vnímá v rovině politické, ekonomické, ale i kulturní, přičemž právě v liberalizaci kulturního prostředí (noviny, časopisy, divadlo, film) vidí jednu z příčin skutečné revize socialismu v Československu, jež se v tomto ohledu výrazně liší od pokusů o revizi ve středovýchodní Evropě roku 1956. Velkou předností jeho esejisticky pojaté práce je skutečnost, že český rok 1968 nazírá v širokém kontextu evropského roku 1968. Důraz přitom klade jak na českou jedinečnost, tak i na provázanost a vzájemné inspirace se západním hnutím. Díky tomu překládá velmi vyvážený a přitom podnětný pohled na české dějiny 60. let 20. století a na jejich vyústění v prvních devíti měsících roku 1968. Své líčení končí sovětskou invazí do Československa v srpnu 68, která celý obrodný proces zastavila a společenské dění v ekonomické, politické i kulturní rovině zbavila veškerých demokratizačních tendencí.Vydání knihy podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Chcete si přečíst knihu?Pražské jaro: Průlom do nového světa ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Martin Schulze Wessel. Číst Pražské jaro: Průlom do nového světa Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY