Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře

Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře - Jakub Čechvala, | Dcparkrx.org

...ako bezpečná projekční plocha, na kterou je možné promítat zcela aktuální významy ... Antické umění | Knihy.ABZ.cz ... . Ty mohou být nacionálně podbarvené, ... Recepce antické mytologie v české kultuře. ČECHVALA Jakub, POLÁČKOVÁ Eliška. Info: Filosofia, 2018 (1.) - váz., 403 str. EAN: 9788070075210 Vymyšlená Ithaka. Recepce antické mytologie v české kultuře ... divadla nebo školství ukazují, že antické mýty v české kultuře po staletí fungují jako bezpečná projekční plocha, na kterou je možné promítat zcela aktuální významy. Ty mohou být nacionálně podbarvené, jak ukazují kapitoly o antickém základu mýtu ... Vymyslena ithaka recepce anticke mytologie v ceske kulture ... ... . Ty mohou být nacionálně podbarvené, jak ukazují kapitoly o antickém základu mýtu ... David Falada, Recepce římského práva, Aleš Čeněk, 2016; Engelbrecht Wilken, Recepce nizozemské a vlámské literatury v českém překladu, Univerzita Palackého, 2015; Jakub Čechvala, Eliška Poláčková, Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře, Filosofia, 2018 Knihu s podtitulem Recepce antické mytologie v české kultuře jsem si pořídil na závěr svého zabývání se Odysseem a jeho vlivem na kulturu a literaturu celého západního světa. Domníval jsem se, že mi dá kontext a zhodnocení - což se podařilo jen napůl. Je to samozřejmě dané povahou knihy, protože je sestavená ze studií různých autorů a na různá témata. Mgr. Matěj Novotný Ph.D. - bibliografie 2018 "Česká recepce antiky a mýtus slovanské demokracie", in: Jakub Čechvala - Eliška Poláčková et al., Vymyšlená Ithaka: recepce antické mytologie v české kultuře. Praha: Filosofia, 2018, s. 301-331 (ISBN 978-80-7007-521-0). Online knihkupectví Knihy.ABZ.cz - aktuální nabídka titulů z kategorie: Knikupectví > Katalog předmětový > A > Antické umění. Odysseus v básni Josefa Lederera doznává: „Nad vesly druzi mluví o domovu / Já vymyslel jim Ithaku". Tento verš předznamenává téma celé knihy, kterým je recepce antické mytologie v českém prostředí od středověku až po 20. století. Recepce antické mytologie v české kultuře. Vymyšlená Ithaka Jakub Čechvala, Eliška Poláčková. 275 Kč. 248 Kč-10%. Kniha Sokolové v úboru antických Řeků soupeří roku 1912 s Peršany u Marathónu na letenském sletišti. Josef Svatopluk Machar, Jaroslav Vrchlický a další čeští literáti ve svých dílech nechávají ... Karel Dostal mezi Winckelmannem a Nietzschem. In Jakub Čechvala, Eliška Poláčková, eds.Vymyšlená Ithaka. Recepce antické mytologie v české kultuře. Praha: Filosofia, 2018, s...

INFORMACE

AUTOR
Jakub Čechvala,
DIMENZE
10,5 MB
NÁZEV SOUBORU
Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře.pdf

POPIS

Odysseus v básni Josefa Lederera doznává: „Nad vesly druzi mluví o domovu / Já vymyslel jim Ithaku“. Tento verš předznamenává téma celé knihy, kterým je recepce antické mytologie v českém prostředí od středověku až po 20. století. Autoři jednotlivých kapitol na příkladech z historiografické, krásné či překladové literatury, výtvarného umění, divadla nebo školství ukazují, že antické mýty v české kultuře po staletí fungují jako bezpečná projekční plocha, na kterou je možné promítat zcela aktuální významy. Ty mohou být nacionálně podbarvené, jak ukazují kapitoly o antickém základu mýtu slovanské demokracie a o staročeském překladu Trójanské kroniky. Nebo se může antický mýtus stát „bílým koněm“, který do národní kultury pronáší ideologicky nevhodné obsahy, jak to popisuje Martin C. Putna na příkladu katolické literatury. Řecko-římská mytologie je v knize představena jako veřejně sdílený archiv, jehož materiál je k dispozici pro další použití, přepisování a reinterpretaci.

Chcete si přečíst knihu?Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jakub Čechvala,. Číst Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY